Zahvaljujući zalaganju profesora Milana Nedeljkovića, jednog od osnivača savremene srpske astronomske nauke, 1887 godine je na brdu tada zvanom "Veliki Vračar", otvorena Astronomska opservatorija sa zvezdarnicom, po kojoj će najpre brdo na kome se opservatorija nalazila, a kasnije i čitav kraj i opština dobiti ime Zvezdara.

U periodu između dva svetska rata, teritorija Zvezdare je bila različito naseljena i izgledala je znatno drugačije nego danas. U toku 30-tih i 40-tih godina 20. veka današnji predeo oko Cvetkove pijace je bila periferija Beograda. Prednost stanovnika ovog dela Zvezdare je bila ta što je periferija kod Cvetka sa gradom bila povezana tramvajskom linijom. Čuvena "šestica" išla je od Cvetkove kafane jednim kolosekom niz Ulicu kralja Aleksandra. Kod "Liona" su se tramvaji sačekivali, a odatle su ka gradu išla dva koloseka koja su vodila preko Terazija do spomenika knezu Mihailu, gde je bila početna stanica.

Danas je Zvezdara kraj sa verovatno najlepšim pogledom na Beograd. Bulevar Kralja Aleksandra, koja se smatra gradskom "žilom kucavicom" se najvećim delom prostire upravo kroz ovu opštinu. U ovoj ulici i u njenoj neposrednoj blizini su mnogi fakulteti, pa je Zvezdara najveće smestište za mnogobrojne studente.

Samim tim, potez od Vukovog spomenika do Cvetkove pijace je bogat sadržajima kao što su parkovi, igrališta, pozorišta, kafići, barovi, restorani, dok je zvezdarska šuma omiljeno utočište i skriveni biser stanovnika ove opštine.