Nalazi se na Vračaru, na padini iza Svetosavskog trga, između ulica Bulevar oslobođenja i Nebojšine ulice. Formiran je sredinom XXI veka, na mestu nekadašnjeg logora srpske vojske koja je sa Vračara 1806. godine krenula u oslobađanje Beograda. Nekoliko decenija posle oslobođenja, 1848. godine, Karađorđev sin, knez Aleksandar, podigao je u slavu junaka spomen - obeležje.
U Karađođevom parku na svakom koraku se nalaze spomenici, svedoci burne prošlosti Beograda. Tu su Spomenik trećepozivcima stradalim u Prvom svetskom ratu, podignut 1923. godine; Bista francuskog književnika Lamartina koja nosi interesantan natpis "Lamartinu proroku jugoslovenskog ujedinjenja" , otkrivena 1933. godine; Spomenik internacionalnim brigadama u kojima se u Španskom građanskom ratu borilo 1700 dobrovoljaca iz Jugoslavije, od kojih se 800 njih nije vratilo; Spomen - ploča poginulima tokom bombardovanja 1941. godine kada je pogođeno sklonište koje se nalazilo u parku i nastradalo više stotina Beograđana.
U Karađorđevom parku nalaze se Hram Svetog Save, najveći pravoslavni hram na svetu, sa visinom od 82m. Pored je Nacionalna biblioteka Srbije, najstarija institucija u Srbiji, osnovana 1832. godine. Ispred biblioteke je spomenik Karađorđu, smešten na malom brdašcu, podignut u znak sećanja na vođu Prvog srpskog ustanka.
Karađorđev park, jedna je od prvih javnih zelenih površina u Beogradu. Proglašen je za kulturno dobro od velikog značaja za Republiku Srbiju.